Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
Чемеровецький районний суд задовольнив позов прокуратури: визнав недійсним наказ Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області, яким затверджено проект землеустрою та надано у власність відповідачу земельну ділянку площею 2 га для ведення особистого селянського господарства із земель сільськогосподарського призначення державної власності, що знаходиться за межами населених пунктів Кутковецької сільської ради Чемеровецького району та витребував в нього і орендаря спірну ділянку.
Із позовною заявою до суду звернувся прокурор в інтересах держави. Посадовець зазначив, що наказом Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області затверджено проект землеустрою щодо відведення відповідачу земельної ділянки площею 2 га, що знаходиться за межами населених пунктів Кутковецької сільської ради Чемеровецького району. На його підставі він зареєстрував своє право власності на цю землю та передав її в оренду фермерському господарству.
На думку прокурора, наказ управління Держгеокадастру слід визнати недійсним та скасувати державну реєстрацію права власності на спірну земельну ділянку і витребувати її на користь держави, тому що відповідач набув її незаконно, двічі використавши своє право на безоплатне отримання у власність земельної ділянки для певної категорії потреб.
Як встановив суд, за сім місяців до набуття у власність 2 га для ведення особистого селянського господарства, що знаходяться за межами населених пунктів Кутковецької сільської ради Чемеровецького району, відповідач на підставі наказу Головного управління Держгеокадастру у Хмельницької області отримав у приватну власність земельну ділянку площею 2 га для ведення особистого селянського господарства, що розташована за межами населених пунктів Сушовецької сільської ради Білогірського району.
«Таким чином, всупереч вимог ст.ст. 116, 118, 121 Земельного кодексу України, при зверненні до Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області із заявою (відповідач) приховав той факт, що раніше використав право на безоплатну приватизацію земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства», – зазначає у рішенні суд.
Суддя звертає увагу, що спірна земельна ділянка вибула із державної власності внаслідок незаконного використання права на повторну безоплатну приватизацію земельних ділянок одного виду використання, тобто поза волею власника цих земельних ділянок – держави в особі Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області. При цьому фермерське господарство уклало договір оренди цієї земельної ділянки з особою, яка, з огляду на зазначені обставини, не мала права її отримувати та в подальшому передавати в оренду.
«Оскільки спірна земельна ділянка вибула з володіння власника - держави не з його волі, на підставі незаконного рішення державного органу, якому держава делегувала повноваження щодо розпорядженнями землями державної власності, то відновлення права держави на неї слід здійснювати шляхом витребування цієї земельної ділянки від добросовісного набувача, яким є відповідач», – ідеться у рішенні суду.
Рішення не набрало законної сили і може бути оскаржене до Хмельницького апеляційного суду.
Довідково: згідно з пунктом «б» частини 1 статті 121 Земельного кодексу України, громадяни України мають право на безоплатну передачу їм земельних ділянок із земель державної або комунальної власності для ведення особистого селянського господарства у розмірі не більше 2,0 гектарів.