flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

 Складаючи  історичну довідку Чемеровецького районного суду Хмельницької області  ми неможемо оминути історію створення саме містечка Чемерівці та його району.

  Чемерівці - селище міського типу, що розташоване на берегах р. Жванчик (притока Дністра).  Сьогодні це районний центр Хмельницької області, багатий на історичне минуле, зокрема XVI - XIX ст.

Починаючи з XV ст. відбувалися напади татар на українські землі, а з кінця XV ст. такі напади, особливо на Поділля стають щорічними.

За документам та твердженнями деяких істориків, а саме М. Кундис та ін., першу згадку про Чемерівці відноситься до 1565 року. В історичному документі (податкових списках) говориться не про заснування поселення, а підтверджується його існування.

Існує декілька версій, які пояснюють походження назви поселення. За народними переказами назва Чемерівці запозичена від ремісників, які шили чемерки. За іншою версією, свою назву селище одержало від трави чемериці, яка поширена в регіоні.

Існують ще інші дані про заснування Чемеровець. До них відноситься перша літописна згадка, датована 1530 роком. Про цю дату говориться у праці "Польща XVII ст. з погляду географічно-статистичного" Олександра Яблоновського, що вийшла у польською мовою у Варшаві 1889 року. Однак ця дата, як і інша (1565р.), тільки підтверджує розвиток містечка, а не його заснування.

У ХУІ-ХУШ ст. містечко Чемерівці належало магнату Калиновському. В другій половині XVIII ст. Чемерівці було підпорядковано Циківському сільському управлінню. У кінці XVIII - на початку XIX ст. Чемерівці переходять у володіння до Матушевичів, пізніше власниками стають Чайковський, Парушевський, Дмитрович, Прейс.

Згідно архівних данних, на 1876 р. в Чемерівцях активно працював судова система. Отже, можна зробити невеликий висновок, що з боку тодішньої влади в містечку був все ж контроль за життям народу.

9 линия 1941 року німецько-фашистські війська окупували селище Чемерівці та навколишні села. З перших же днів загарбники стали наводити на завойованій території "новий" порядок. Захопивши край, фашисти стали грабувати його та знущатися над населенням. Все ж населення не могло терпіти насильства ворога та почало йому протистояти.

Чемерівці були звільнені радянськими військами 1-го Українського фронту 23 березня 1944 року.

     Протягом 1944-1946рр. поступово відновлюється життя чемерівчан. В 1959 році Чемерівці віднесено до категорії селища міського типу.

 

     Починаючи з 1946 року, обласне управління народного комісаріату юстиції по Кам'янець-Подільській області перейменовано в обласне управління Міністерства юстиції по Кам'янець-Подільській області (керівник Сенчик). Управління підпорядковувалось Міністерству юстиції УРСР. Станом на 1948 рік по Кам'янець-Подільській області діє 47 дільниць народних судів. 1948 році була проведена реформа судової системи, в результаті якої, було проведено вибори та обрано по області 47 народних суддів і 3159 народних засідателів. В 1950 – 52 роках обласний суд Кам'янець-Подільської області та всі дільниці народних судів були повністю укомплектовані нарсуддями, з яких лише 6 - мали вищу юридичну освіту,

а 5 - середню юридичну освіту.

Указом Президії Верховної Ради СРСР від 16.01.1954 року Кам'янець-Подільська область була перейменована в Хмельницьку область, у зв'язку з чим обласне управління Міністерства юстиції по Кам'янець-Подільській області було реорганізовано в управління Міністерства юстиції при Хмельницькій обласній Раді депутатів трудящих (керівник Очеретько).

У 1963 році Міністерство юстиції було ліквідовано, а його функції покладено на юридичну комісію при Раді Міністрів Української РСР та Верховний суд УРСР, а на місцях – на обласні суди. В 1963 році управління Міністерства юстиції при Хмельницькій обласній Раді депутатів трудящих також ліквідовано, а функції управління Міністерства юстиції виконував обласний суд Хмельницької області.

З 27 листопада 1970 року, діяльність Міністерства юстиції УРСР була відновлена. Вона регламентувалася відповідним Положенням, затвердженим постановою Ради Міністрів УРСР від 4 вересня 1972 року, яким передбачалося, що Мін'юст забезпечує організаційне керівництво судами, перевіряє організацію роботи судів, заслуховує з цих питань доповіді голів судів, вивчає і узагальнює практику, розробляє пропозиції з питань організації діяльності судів, здійснює керівництво і контроль за роботою по виконанню рішень, керує роботою з кадрами судових органів і підвідомчих організацій та установ юстиції тощо.

 Протягом 1970-1990 років Міністерство  юстиції перейменовано у відділ юстиції виконкому Хмельницької обласної ради народних депутатів трудящих. Очолив вказаний відділ юстиції Слюсаренко В.Г., який здійснював загальне керівництво, організовував роботу щодо забезпечення кадрами, забезпечував ведення судової статистики та кодифікаційно-довідкової роботи. Заступник начальника відділу юстиції - Гаврилюк А.І. здійснював керівництво та організацію роботи народних судів, забезпечував виконання судових рішень. Заступник начальника відділу юстиції ГруденьІ.В. забезпечував ведення правової роботи в народному господарстві, здійснення правової пропаганди юридичних знань серед населення, керував роботою президії обласної колегії адвокатів, роботою нотаріальних контор. Крім того, у відділі юстиції працювало 4 консультанта, які забезпечували організацію роботи нарсудів, аналізували і узагальнювали судову практику.

Проголошення в 1991 році незалежності України, а відтак - розбудова демократичної правової держави, впровадження політичної, економічної та правової реформ обумовили необхідність кардинальних змін у діяльності Міністерства юстиції.

Затверджені Постановами Кабінету Міністрів України від 28 грудня 1991 року та 3 жовтня 1992 року Положення про Міністерство юстиції призвело до значного розширення його повноважень, покладення на нього нових функцій, що в свою чергу, призвело до суттєвих перетворень у центральному апараті. З цього часу Мін'юст організовує забезпечення діяльності обласних, Київського міського, районних (міських) народних судів, узагальнює організаційне забезпечення діяльності цих судів і подає їм рекомендації щодо змін у сітці судів та їх штату, організовує забезпечення виконання рішень, ухвал і постанов судів, керує роботою з кадрами судів, підвідомчих установ і організацій, проводить добір кадрів в установленому порядку разом із Верховним судом України, представляє до обрання суддів, заохочує працівників судів, підвідомчих установ і організацій. Відповідно до умов того часу на Міністерство покладалася розробка проектів нормативних актів та рішень Уряду України та підготовка пропозицій щодо їх кодифікації, забезпечення подання правової допомоги населенню, підприємствам, установам і організаціям, координація діяльності державних органів, взаємодія з громадськими організаціями у правовиховній роботі, забезпечення методичного керівництва організацією юридичного всеобучу виконкомами місцевих Рад народних депутатів міністерствами та відомствами України.

 

Чемеровецький районний суд Хмельницької області

Вся історія суду знаходиться десь  на полицях архівів та в памяті людей, які віддали багато років життя суддівській справі .

У архівах та бібліотеках не вдалося знайти ніяких  документів, згадок про суд, саме Чемеровецький районний (народний) суд. Лише у архівному відділі Чемеровецького району      знайдено невеличку згадку  про суд , яка  датована  1944 роком.

Отож, будемо розбирати особові справи працівників Чемеровецького районного суду та спогади самих працівників тих далеких років. 

Ось так виглядав Чемеровецький народний суд  та прокуратура у далеких 40-х роках.

 У 1946 році на посаду  голови Чемеровецького народного суду призначено Волчелюка  Павла  Микитовича, який працював суддею Хмельницького обласного суду. Павло Микитивич обіймав посаду голови Чемеровецького народного суду до 1974 року.

На фото: другий з ліва голова суду Волчелюк Павло Микитович.

 

Чимало нагород та грамот отримав Павло Микитович та його колектив.

 Зі слів Волчелюка Анатолія Павловича - сина Павла Микитовича:

-         Тодішній колектив суду складався всього з чотирьох осіб - судді, судового виконавця, секретаря судових засідань та прибиральниці.

У памяті сина, тоді ще зовсім малого, залишились спогади лише про новорічну ялинку, яку завжди прикрашали в приміщенні суду.

 

13 грудня 1970 року суддею Чемеровецького народного суду обрано Онищука Сергія Івановича 1941 року народження, який у 1974 році почав виконувати обов’язки голови суду і пропрацював аж до 23 травня 1987 року (тринадцять років Сергій Іванович очолював суд). Розмовляючи з Сергієм Івановичем по телефону, неможливо було не помітити захоплення, з яким розповідав про ті часи, а особливо про свій колектив, відносини у колективі та дуже велику повагу людей до суду. Розповів Сергій Іванович, що майже

На фото колектив суду під час керівництва Онищука Сергія Івановича.

 

Глінська Парасковія Петрівна 1925 р.н - завідувач канцелярією,

Мороз Євгена Олександрівна 1935 р.н з донькою - секретар судового  

засідання,

Шаповалов Володимир Григорович - судовий виконавець,

Онищук Сергій Іванович з дружиною та дітьми,

Козак Марія Михайлівна-1938 р.н - секретар судового засідання.

На фото Мороз Євгена Олександрівна,  Глінська Парасковія Петрівна та Козак Марія Михайлівна.

 

У березні 1980 року народним суддею Чемеровецького суду призначено Ніколову Броніславу Юріївну.  Посаду голови Чемеровецького народного суду Броніслава Юріївна обіймала з 1987 по 1998 роки.

 1 листопада 1998 року Броніслава Юріївна обрана суддею Хмельницького обласного суду.

Під час свого керівництва  Ніколова Броніслава Юріївна працювала з такими суддями, як Романішен Олександр Романович, Мороз Володимир Миколайович, Гамрецький Микола Олександрович.

Спілкуючись по телефону з Броніславою Юріївною, дуже багато теплих слів було сказано в адресу  секретаря судових засідань Мороз Євгени Олександрівни (яку вона називала своєю правою рукою) та секретаря судових засідань Мельник Тетяни Євгенівни.

Також Броніслава Юріївна наголосила, що розгляд усіх справ проходив із обов’язковою участю двох народних засідателів, які з її слів були досить висококваліфікованими та відповідальними.

На фото голова суду Ніколова Броніслава Юріївна та секретар судових засідань Мороз Євгена Олександрівна.

 

З 1998 року Черовецький суд тимчасово очолив Гамрецький Микола Олександрович і пропрацював до травня 2001 року, оскільки був переведенний на посаду голови Волочиського районного суду.

На фото: секретарі судових засідань Мельник Тетяна Євгенівна, Гривнак Галина Петрівна, помічник голови суду Слободян Оксана Василівна, виконуючий обов’язки голови суду Гамрецький Микола Олександрович, суддя Мороз Володимир Миколайович. Фото зроблено з нагоди 9 травня у 2001 році.

Відповідно до Указу Президента України від 19 квітня  2007 року за №321/2007 Кобріна Ігора Георгійовича призначено головою Чемеровецького районного суду Хмельницької області. Ігор Георгійович займав дану посаду до 04 січня 2011 року у зв’язку з обранням його суддею апеляційного суду Хмельницької області.

За час головування Ігор Георгійович добився розбудови суду (добудовано 2 кабінети та санвузол), було зроблено косметичні ремонти  по кабінетах.

Усі працівники суду згадують Кобріна Ігора Георгійовича як чуйну, чесну та справедливу людину.

На фото голова суду Кобрін Ігор Георгійович з колективом.2006 рік.

 

З 24 вересня 2001 року починає свою діяльність у судді теперішній голова Чемеровецького районного суду Назарчук Роман Володимирович. Адже саме 24 вересня 2001 року Назарчука Романа Володимировича було прийнято на посаду помічника голови Чемеровецького районного суду.

21 листопада 2002 року  у відповідності до Указу Президента України від 21.11.2002 року №102/к Романа Володимировича призначено на посаду судді Чемеровецького районного суду, а вже 10.04.2008 обраний суддею Чемеровецького районного суду безстроково.

З 10.10.2008 року Роман Володимирович обіймав посаду заступника голови Чемеровецького районного суду.

Рішеннями зборів суддів від 15.04.2014  Назарчука Романа Володимировича обрано головою Чемеровецького районного суду Хмельницької області, дану посаду він займає і по теперішній час.

На фото судді Чемеровецького суду Назарчук Роман Володимирович, Мороз Володимир Миколайович з колективом.2003 рік.

З 24.12.2009 року розпочав свою суддівську діяльність Борсук Валерій Олексійович, який призначенний на посаду судді Чемеровецького районного суду в межах 5-ти річного стажу Указом Президента України №1016/2009 від 07 грудня 2009 року. 21.05.2015 року Валерія Олексійовича обранно суддею Чемеровецького районного суду безстроково.

24.09.2016 року Указом Президента України №410/16 призначено суддями Чемеровецького районного суду Кулєбякіна Вадима Олександровича та Горобець Наталю Олександрівну.

Неможливо оминути увагою працівників суду, які досить тривалий час трудились та трудяться  й досі на ниві правосуддя. Це Гривнак Галина Петрівна, яка розпочала свою трудову діяльність у Чемеровецькому суді з 16 листопада 1981 року секретарем суду. У 1993 році Галину Петрівну переведено на посаду секретаря судового засідання, де вона і пропрацювала до 02 травня 2006 року та була звільнена з займаної посади у зв’язку із досягненням граничного віку проходження державної служби.

На фото секретар судових засідань Гривнак Галина Петрівна.2001 рік.

Також хочеться згадати Заклевську Валентину Іванівну, яка почала свою трудову діяльність з 21.06.1982 року в Чемеровецькому районному судді на посаді старшого секретаря. Старшим секретарем суду Валентина Іванівна пропрацювала аж до 19 грудня 2006 року та була звільнена  з займаної посади у зв’язку з виходом на пенсію.

Слободян Оксана Василівна, 10.01.1993 року прийнята на посаду секретаря Чемеровецького райсуду. 17.04.2003 року зарахована на посаду помічника голови Чемеровецького місцевого суду. 08.07.2008  року Оксану Василівну переведено на посаду керівника апарату Чемеровецького районного суду, цю посаду Оксана Василівна успішно обіймає і сьогодні.

Мельник Тетяна Євгенівна - прийнята на роботу на посаду секретаря судових засідань 01.02.1995 року. На даній посаді Тетяна Євгенівна працює й досі.

Заклевська Сніжана Олександрівна почала свою трудову діяльність у Чемеровецькому районному судді секретарем суду з 22.07.1999 року, де працює і до сьогодні.

Гончар Леся Михайлівна з 06.09.2001 року прийнята на посаду секретаря Чемеровецького місцевого суду. На даний час Леся Михайлівна обіймає посаду секретаря судових засідань, на яку її було прийнято 08.07.2002 року.

Ще досить багато працівників працює понад 10-ть років у Чемеровецькому районному судді, з поміж них є молоді спеціалісти, але всі вони відданні своїй справі. Хоч і подекуди буває важко, та всім працівникам подобається своя діяльність.

Сьогодення Чемеровецького районного суду

Ось так сьогодні виглядає будівля Чемеровецького районного суду 2016 рік.

 

Штат Чемеровецького районного суду на сьогодні налічує  20 осіб.

Назарчук  Роман Володимирович - голова суду,

Борсук Валерій  Олексійович - суддя,

Кулєбякін Вадим Олександрович - суддя,

Горобець Наталя Олександрівна - суддя,

Слободян Оксана Василівна - керівник апарату,

Лупійчук Ольга Сергіївна - заступник керівника апарату,

Чайковська Людмила Василівна - старший секретар суду,

Човган Віталій Васильович - помічник голови суду,

Мошкатюк Наталія Михайлівна - помічник судді,

Мельник Тетяна Євгенівна  - секретар судових засідань,

Цугель Тетяна Володимирівна - секретар судових засідань,

Гончар Леся Михайлівна  - секретар судових засідань,

Римар Тетяна Віталівна - секретар суду,

Заклевська Сніжана Олександрівна - секретар суду,

Уланівська Марія Іванівна - секретар суду,

Матушкіна Марина Петрівна - секретар суду (тимчасово),

Кравченко Ігор Леонідович  - головний спеціаліст,

Литовченко Віта Казимирівна - спеціаліст,

Шмирко Надія  Вікторівна - прибиральниця,

Шмирко Володимир Вікторович - водій.

 

 

 

 

Відомості складено станом 11.10.2016 року

 

 

 

Виконавець: В.К.Литовченко