Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
6 листопада 2019 року у Хмельницькому університеті управління та права імені Леоніда Юзькова відбувся круглий стіл на тему «Інноваційні засоби організації судових органів. Електронне правосуддя».
Організаторами заходу виступили Хмельницький університет управління та права імені Леоніда Юзькова, Навчально-наукова лабораторія дослідження проблем публічного адміністрування та децентралізації влади Науково-дослідного інституту державного будівництва та місцевого самоврядування Національної академії правових наук України та Євразійська асоціація правничих шкіл та правників за підтримки Проєкту ЄС «Право-Justice».
За круглим столом зібралися законотворці, науковці, судді, аби поділитися досвідом впровадження електронного суду закордоном та в українських судах і визначитися з моментами, що потребують вкодосконалення.
Таке спілкування має сприяти тому, щоб в Україні Е-суд запрацював якнайшвидше, зауважив голова вченої ради Хмельницького університету управління та права імені Леоніда Юзькова, д.ю.н, професор, заслужений юрист України Олександр Буханевич.
«Завдяки цій системі відбувається комунікація з громадянами, забезпечується їх вільний доступ до правосуддя, економляться час і гроші», – підкреслив переваги електронного судочинства голова Хмельницького апеляційного суду Сергій Болотін.
Литовський досвід впровадження електронного суду та функції інформаційної системи литовських судів LITEKO правникам презентував міжнародний експерт Проєкту ЄС «Право-Justice», суддя, голова Регіонального суду Каунаса (Литва) Мейлутіс Неріус. Каже, в його країні перехід на електронне правосуддя розпочався 15 років тому. Зізнається - до цього процесу він, як і колеги-судді, ставилися скептично, проте час і досвід показав переваги електронного суду.
«Хочемо ми того чи ні, але вся економіка, бізнес виходять в електронний простір. Це вимога сучасності. Моя порада колегам – не бійтеся електронного суду! Він зручний і для суддів, і для громадян», – наголосив Мейлутіс Неріус.
Досвід Литви якраз свідчить про те, що амбіційні плани України щодо впровадження ЄСІТС протягом 1 року – нереальні, зазначила ключовий національний експерт з електронного правосуддя Проєкту ЄС «Право-Justice», к.ю.н. Поліна Казакевич.
«На прикладі впровадження таких систем у дружніх державах можна сказати, що нам потрібно вибудувати, по-перше, таку платформу, під час якої всі дотичні органи державної влади будуть домовлятися щодо нормального ефективного механізму впровадження цієї системи. Коли це відбудеться, коли будуть поставлені чіткі строки, чіткі завдання, тоді система ЄСІТС зможе ефективно запрацювати. Поки що вона працює в тестовому режимі», – розповіла Поліна Казакевич і додала, що за кілька тижнів експерти Проєкту ЄС будуть готові представити вищим органам судової влади України рекомендації загальноприйнятих в світі методів впровадження відповідних інформаційних систем.
Про практичні аспекти впровадження електронного правосуддя розповіли голова Сьомого апеляційного адміністративного суду Віталій Кузьмишин і голова Хмельницького окружного адміністративного суду Олена Ковальчук.
На проблемах тлумачення законодавства України зупинився професор кафедри конституційного, адміністративного та фінансового права ХУУП ім. Леоніда Юзькова, д.ю.н., заслужений юрист України Ігор Самсін.
Про особливості проведення судового засідання в режимі відеоконференції, електронні докази в цивільному процесі розповіли доценти кафедри цивільного права та процесу ХУУП ім. Леоніда Юзькова, к.ю.н. Оксана Трач, Надія Бондаренко-Зелінська, Мирослава Гарієвська.
У роботі «круглого столу» також взяв участь голова Чемеровецького районного суду Борсук В.О.